Arama

+
Verimli ve etkili ders çalışmanın püf noktaları

Verimli ve etkili ders çalışmanın püf noktaları

Anasayfa » Verimli ve etkili ders çalışmanın püf noktaları
post_1 Verimli ve etkili ders çalışmanın püf noktaları

Verimli ve Etkili Ders Anlatmanın 9 Püf Noktası Bir şeyi bilmek onu düzgün aktardığınız anlamına gelmez. Peki Öğretmenler verimli bir eğitim ortamı oluşturmak için nelere dikkat etmelidir?

 1) Dersin başında anlatacağınız konuyu mutlaka açıklayın. Öğrencilerinizin ilk öğrenmesi gereken şey anlatacağınız konunun ne olduğudur. 
2) Sınıf içinde ne aynı yerde sürekli durun ne de sürekli hareket edin. Sınıf içindeki hareketliliğinizi dengeleyin. 
3) Öğrencileri gerginleştirmeyin. ''Faruk şu nedir? Açıklar mısın!'' şeklinde öğrenciyi işaret ederek sorular sormayın. Öğrenciler ders esnasında gerginlikten uzak ve rahat olduğu ölçüde iletişime ve öğrenmeye kendilerini açarlar. 
4) Ses tonunuzu sürekli aynı desibelde kullanmayın. Ses desibeliniz bazen yükselirse dersin monotonlaşmasını da engellersiniz. 
5) Arada sırada öğrencilerinizi gülümsetin. 20-25 dakikalık ders olan ilgisinin dağılmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz. Bu arada şaka veya fıkra anlatırsanız öğrencilerin ilgisini diri tutarsınız. 
6) Öğrencilerinize ne olursa olsun adıyla hitap edin.  
7) Her öğrenciyle en az bir kere göz göze gelin. Bu sınıf yönetiminizi olumlu yönde etkileyecektir. 
8) Öğrencilerin her birini bir birey olarak kabul ediniz. Onları küçümsemek ve aşağılamak sizinle tüm iletişimi kanallarını kapatmalarına neden olur.
9) Giyiminiz önemlidir. Öğrenciler Öğretmenlerinin giyin, konuşma ve davranışlarından etkilenirler. Onların rol modeli olduğunuzu unutmayın.
 kaynak: ogretmenbank.com